آشنایی با روستا

 روستای قلعه سر در دهستان پشتکوه بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع شده است. روستا در طول جغرافیایی۵۳ درجه،۴۸  دقیقه وعرض جغرافیایی ۳۶ درجه و۲۶ دقیقه ودر ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته و در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شهر ساری واقع شده روستا از شمال به اراضی مالخواست از جنوب به روستای کوات از سمت شرق به اراضی منابع طبیعی ومرتعی وارتفاعات بلند البرز و از سمت غرب به روستای اروست وسر شاخه تجن محدود می شود. پهنه روستا در اراضی کوهستانی قرار دارد.

اقلیم: از نظر اقلیمی دارای اب و هوای سرد وخنک کوهستانی می باشد بادهای محلی و منطقه ای روستا باد شرق وجنوب غرب می باشد و متوسط بارندگی سالیانه بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیمتر متغیر است.

بررسی ویژگی های جمعیتی روستا: جمعیت روستای قلعه سر در سال ۱۳۸۵،۴۱۴ نفر گزارش شده است. از کل جمعیت روستا درسال ۱۳۸۵ ،۱۱۶نفر معادل ۵/۲۷ درصد در گروه سنی ۱۴-۰ ساله،۲۶۱ نفر معادل ۹/۶۱ در صد در گروه سنی ۶۴-۱۵ و۴۵ نفر معادل ۶/۱۰ در صد بالای ۶۵ سال قرار داشته اند. البته لازم به ذکر است این آمار بدون در نظر گرفتن افرادی است که به شهرها مهاجرت کرده اند.

توزیع وضع شغلی: اکثر شاغلین روستا در بخش خصوصی نظیر کشاورزی فعالیت دارند ومتکی به زمینهای زراعی هستند و کمتر به بخش دولتی و صنعتی مشغول هستند. دلیل این امر را باید عدم فرصت ها بخش دولتی و مزیت نسبی منطقه دانست که به خاطر عدم پیچیدگی اکثر کارگران ساده هستند و در صد خیلی کمتری نیروی ماهر وعالیرتبه مشاهده می شود.

آب معدنی سورت:چشمه آب معدنی سورت با آبهای شورو ترش وطاقچه های رسوبی شکل منطقه ای است بی نظیر.این چشمه در ارتفاع هزارو۸۴۰متری واقع شده است و در ایران بی نظیر است و تا جایی که میدانیم در کشور ترکیه چشمه ای به نام پاموکاله که تا حدی شبیه باداب سورت وجود دارد و اطراف چشمه پوشیده از درختچه های زرشک وحشی وارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است. چشمه آب معدنی سورت که در سال گذشته به عنوان دومین اثر ملی طبیعی مازندران ثبت شده است در زبان محلی اهالی منطقه "واوو" و"شورسر" نیز معروف است. چشمه آب معدنی سورت که در حدود ۱۰۰کیلومتری شهرستان ساری قرار دارد جزو منطقه چهاردانگه ساری و در منطقه پشتکوه قرار دارد مشتمل بر دو چشمه با آبهای کاملا متفاوت از لحاظ رنگ بو و مزه است که بیشتر سورت به آب چشمه شور معروف است که دارای آبی بسیار شور دارای استخرآبی بزرگ و کوچک است که عمدتا در تابستان برای آبتنی استفاده می شود البته داشتن صفت درمانگر شاید هنوز از سوی مراجع پزشکی تایید نشده اما دیده ها شنیده ها و تجربیات استفاده کنندگان این گونه نشان می دهد که آ ب وگل ولای(درزبان محلی:سیاتیل)اطراف این چشمه افاقه کننده بسیاری از بیماریهای پوستی است. چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار دارد آب متمایل به نارنجی گازدار و کمی ترش مزه است (که به زبان اهالی ترشو نامیده می شود) که به صورت دایمی از یک معبر بسیار باریک به بیرون ریخته می شود.آب های رسوبی این دو چشمه در مسیر خود طی هزاران سال ده ها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگهای نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه های مختلف ایجاد کرده است. خیال انگیزترین صحنه های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها وانعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می گذارد که این چشم اندازها هیچ گاه از روح وذهن فراموش نمی شود. 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


برچسب‌ها:

تاريخ : جمعه 7 تير 1392برچسب:قلعه سر-چهاردانگه-روستا, | 1:23 | نویسنده : عاشق وطن |

.: Weblog Themes By SlideTheme :.